fotowoltaika

System fotowoltaiczny jest to instalacja, która wykorzystując promieniowanie słoneczne, produkuje energię elektryczną.W skład zestawu instalacji fotowoltaicznej wchodzą: moduły fotowoltaiczne, falownik,  konstrukcja montażowa na dach płaski/skośny, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz przewody. Zaletą  wytwarzania energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest to, że produkcja odbywa się w sposób całkowicie ekologiczny bez produkcji szkodliwego dla naszego zdrowia Dwutlenku Węgla. Instalacja taka nie generuje hałasu, nie ingeruje w otoczenie i nie zaburza estetyki krajobrazu.

Instalację fotowoltaiczną na potrzeby własne można lokalizować na dachu zarówno domu jak i budynku gospodarczego lub może zostać umieszczona na gruncie. Jeżeli zdecydują się Państwo na montaż takiej instalacji na dachu to powinien spełniać on określone wymagania. Najlepszy uzysk mamy montując instalację od południowej, wschodniej lub na zachodniej połaci dachu. Jeżeli dach nie spełnia tych wymagań, instalację PV można lokalizować również na gruncie.


 Zasada działania systemu fotowoltaicznego:

Fotowoltaika – polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Fotowoltaika znajduje zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów:
ekologicznych
praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Za wytwarzanie energii elektrycznej odpowiadają moduły fotowoltaiczne

moduły fotowoltaiczne



W większości przypadków, z uwagi na specyfikę urządzeń domowych i instalacji oraz parametry prądu w sieci
energetycznej (jest w niej prąd zmienny), wyprodukowany prąd stały zamieniany jest na zmienny. Tę istotną funkcję realizuje falownik. W instalacjach fotowoltaicznych falownik jest często nazywany sercem instalacji.

Falownik oprócz zmiany prądu stałego na zmienny, pełni dodatkowe funkcje – dostosowuje parametry prądu to tych jakie są w sieci energetycznej.

Wytworzona i przetworzona na prąd zmienny energia może być wykorzystywana przez urządzenia w domu  lub może być sprzedawana do sieci energetycznej.

Prąd wytworzony przez generator może być również magazynowany (w akumulatorach) i zużywany w innym czasie niż jest produkowany (np. wieczorem do oświetlenia). Rozwiązanie z akumulatorami wymaga bardziej
rozbudowanego systemu.

Systemy Fotowotaiczne dzielimy na :

Systemy on-grid

ongrid

Systemy fotowoltaiczne on-grid charakteryzują się podłączeniem do sieci energetycznej. Głównym elementem każdego systemu fotowoltaicznego są moduły PV, które łączą się w większe   systemy   (panele)   tworząc   generator   fotowoltaiczny   o   odpowiedniej   mocy. Połączone ze sobą moduły zamieniając energię słoneczną w energię elektryczną  wytwarzają prąd stały. Aby dostosować parametry wytwarzanej przez generator PV energii do parametrów sieci energetycznej potrzebny jest falownik. Urządzenie to przetwarza napięcie i prąd stały na napięcie i prąd przemienny synchronizując te parametry z istniejącą siecią. Cały system podłączony jest do sieci przez podwójny licznik kontrolujący zużycie i wytworzenie energii elektrycznej.

Sprzedaż całości wytworzonej energii elektrycznej do sieci energetycznej – po stawce sprzedaży energii zgodnie z zawartą umową z zakładem energetycznym (obecnie sprzedaż energii może być realizowana po stawce obowiązującej; w niedalekiej przyszłości, po wejściu ustawy OZE – sprzedaż będzie się odbywała po preferencyjnej, wyższej stawce, dającej inwestorowi wysoką rentowność instalacji. Stawki sprzedaży energii elektrycznej zostaną określone w ustawie OZE).

Dodatkowy opis:
Architektura   systemu   on   grid   przeznaczonego   wyłącznie   na   sprzedaż   energii
elektrycznej do sieci obejmuje:

·         Generator fotowoltaiczny - odpowiednią liczbę modułów fotowoltaicznych

·         Falownik lub zestaw falowników - które przetwarzają prąd stały, wytwarzany przez moduly na prąd zmienny

·         Licznik  energii  elektrycznej  -  który  zlicza  wielkość  prądu  generowanego  i dostarczanego do sieci energetycznej

·         System   przyłączenia   do  sieci  energetycznej -  zależnie  od  konkretnego rozwiązania (w tym np. wielkości isntalacji)

Wykorzystanie części  wytworzonej   energii  na   potrzeby   własne  oraz  sprzedaż nadwyżki energii do sieci (jest to rozwiązanie dla instalacji, które wytwarzają więcej energii elektrycznej, niż wynosi jej zużycie; obecnie sprzedaż nadwyżki energii może być realizowana po obowiązującej stawce, w przyszłości – po wejściu ustawy OZE będzie mogła być realizowana po stawce preferencyjnej – wyższej – co ca inwestorowi wysoką rentowność instalacji).


 

Systemy offgrid -  Systemy autonomiczne

Nie wymagają podłączenia do sieci:
Jest to idenalne rozwiązanie dla miejsc  - posesji, domów, ogródków działkowych, które nie mają przyłącznia do sieci energetycznej lub osób, które chcą korzystać z elektryczności w sposób  niezależny,  bez  przyłączenia  do  sieci.   Zastosowanie  systemu  autonomicznego pozwala na w pełni funkcjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Wielkość systemu i dalej wynikająca z niego pojemność akumulatorów (stanowiące „magazyn” energii elektrycznej kiedy nie świeci słońce – np. wieczorem czy w nocy) mogą być skonfigurowane zależnie od potrzeb.
Podstawowa zasada działania systemu jest bardzo prosta. W ciągu dnia  moduły fotowoltaiczne ładują  akumulatory. Zmagazynowany prąd możemy  wykorzystywać wieczorem do oświetlenia, zasilania telewizora i innych sprzętów.
Zużyty prąd z akumulatorów ładowany jest ponownie następnego dnia.

 

Strona główna O nas Dofinansowania Fotowoltaika Kolektory słoneczne Piece C.O. Nasze realizacje Kontakt
 
Suntom

tel.: 693-655-566
e-mail: biuro@suntom.pl